Práce s emocemi

Strategie pro zvládání vnějších vichrů a vnitřních bouří

Prozkoumejme umění emoční regulace:

Život je neustálým kolotočem emocí. Od radosti po smutek, od vzrušení po strach, naše emoce nás provázejí každým dnem. Ale co dělat, když se emoce zdají být nezvladatelné, když se zdvihne bouře ve vlastní mysli? Naštěstí nám moderní výzkum přináší cenné nástroje a strategie, které nám mohou pomoci tyto bouře klidně zvládnout. Vstupte do světa emoční regulace – umění zvládnout emoce a řídit jejich vliv na naše životy.

Emoce: Přítel nebo Nepřítel?

Emoce jsou součástí našeho lidského bytí. Rodí se jako myšlenka, která námi prostoupí a způsobí konkrétní jednání. Můžeme myšlenku pozorovat a vědomě si vybírat, kterým dáme svou cennou pozornost. Tím se změní vše. Vstupují do hry strategie emoční regulace – nástroje, které nám umožňují řídit intenzitu a trvání našich emocí.

James Gross a jeho emoční regulační model.

James Gross, prominentní psycholog a výzkumník, navrhl jedinečný rámec pro pochopení emoční regulace. Jeho model zahrnuje dvě hlavní strategie:

Potlačování emocí: Možná jste slyšeli o tom, že potlačování emocí není zdravé. Grossova práce to potvrzuje. Potlačení emocí, tj. snažení se je potlačit nebo zakrýt, může ve skutečnosti zvýšit intenzitu emocí a vést k většímu stresu.

Emoční přehodnocení: Tato strategie se zaměřuje na změnu způsobu, jakým vnímáme situaci. Spočívá v přehodnocení významu události tak, aby se snížila negativní emoční odezva. Tímto způsobem můžeme řídit své reakce na dané situace.

Mohlo by to být i jinak, než to vidím?

Co by mi to přineslo vnímat i jiné perspektivy ?

Co by mi k tomu pomohlo?

Další cesty k emoční regulaci

Kromě Grossových strategií existuje mnoho dalších cest, které můžeme prozkoumat:

Mindfulness a Meditace: Praktikování mindfulness a meditace nám umožňuje pozorně vnímat naše emoce a myšlenky bez soudů. Tato praxe nám pomáhá stát se svědky svých emocí a vzdáleněji na ně reagovat.

Fyzická Aktivita: Pohyb může mít pozitivní vliv na naše emoce. Během cvičení se uvolňují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které mohou zmírnit negativní pocity.

Umění a kreativita: Výtvarná terapie, psaní deníku nebo hraní na hudební nástroj mohou být prostředky k vyjádření a zpracování emocí.

Důležitost a výzvy emoční regulace

Emoční regulace je nezbytným nástrojem pro každodenní život. Když se naučíme efektivně zvládat své emoce, můžeme se vyhnout nežádoucím výbuchům nebo potlačování, které by mohlo vést k většímu psychickému stresu. Nicméně to není snadná cesta. Vyžaduje trpělivost, cvičení a uvědomění.

Emoce jsou nezbytnou složkou naší lidskosti, a tak je důležité se naučit, jak se s nimi vyrovnat. Strategie emoční regulace nám nabízejí cenné nástroje, jak řídit vlny emocí a vytvářet harmonii v našem vnitřním světě. Ať už jste ve stavu klidu nebo bouře emocí, můžete být architektem svého vlastního životního dobrodružství.

Cesta z vyhoření zpět k životu v radosti a lehkosti

Eliška je manažerkou ve vysokém postavení v dynamické kreativní firmě. Pracovala dlouhé hodiny, často i o víkendech, a věnovala svůj život kariéře. Přestože často cítila stres a únavu, vždy tyto pocity potlačila a pokračovala dál. Spirála potlačování emocí, se postupně roztočila zajistila výlet k poznání syndromu vyhoření. Eliška se stala mistryní v potlačování svých vlastních emocí. Strach, úzkost, i vzácné chvíle radosti – všechno bylo schováno hluboko uvnitř. Věřila, že ukázat své emoce znamená ukázat slabost, a to si nemohla dovolit. Pořád se kontrolovala a smutek přebíjela prací.

První známky vyhoření, jak čas plynul, začala Eliška pociťovat známky vyhoření. Byla neustále unavená, cítila se vyčerpaně a začala ztrácet zájem o práci, kterou dříve milovala. I přesto pokračovala ve svém náročném pracovním režimu, odmítající přiznat, že něco není v pořádku. Byla protivná na kolegy a klienti jí obtěžovali. Nakonec to dotáhla k vyhoření. Zhroutila se na důležitém pracovním zasedání, což bylo pro ni i její kolegy šokující probuzení, protože Eliška se starala o všechny a sebe samu popírala. Nakonec byla nucena vzít si volno a začít se věnovat svému zdraví.

Cestou ke změně během svého volna se Eliška začala věnovat sobě. Uvědomila si, že potlačování emocí jí škodilo více, než pomáhalo. Začala navštěvovat terapeuta, který jí pomohl pochopit důležitost emoční regulace a vyjádření svých pocitů. Eliška se naučila praktikovat mindfulness a meditaci, což jí pomáhalo vnímat a akceptovat své emoce. Také začala pravidelně cvičit, což jí pomohlo odreagovat se a cítit se lépe. Věnovala se svým koníčků a netlačila na sebe. Když se Eliška vrátila do práce, byla uvolněná, přívětivá. Měla zájem o svou práci a klienti jí už neobtěžovali. Naučila se naslouchat svému tělu a emocím, a nezatěžovat se nadměrným stresem. Uvědomila si, že její zdraví a pohoda jsou stejně důležité jako její profesní úspěchy. Eliščina cesta z vyhoření byla poučná. Naučila se, že emoce jsou nezbytnou součástí života a že jejich potlačování může vést k vážným problémům. Eliška se naučila žít život v harmonii a rovnováze, což jí umožnilo být nejen lepší manažerkou, ale také šťastnější a zdravější Eliškou.  Ty se můžeš z příběhu ponaučit a nenechat to dojít, tak daleko.

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo to má podobně, ten člověk potřebuje
podporu. Když je někdo protivný nebo zlý, znamená to, že mu není dobře.

V takové situaci opravdu nepomůžou věty: ‚Musíš se mít ráda‘, ‚Vše je jen v
té hlavě‘ nebo ‚Můžeš si za to sama. Já ti to říkala.‘ Jsi tvůrkyní svého
života.

 Eliška uslyší ‚jsi neschopná‘ v
mnoha různých variantách. To nepomůže!

Namísto toho projevte zájem a zeptejte se, co pro ni můžete udělat. Když
řekne ‚nic‘, respektujte to. Můžete říct: ‚Vidím, že se v poslední době trápíš.
Chceš o tom mluvit? Když ne, tak ne.‘ Můžete se zeptat: ‚Chceš, abych tu jen
tak v tichu byl/a s tebou?‘ Když ne, tak ne. Řekněte: ‚Dobře. Jsem tu pro
tebe.‘ To časem pomůže dostat se na jinou úroveň řešení.“

A přidám ještě citát od Alberta Einsteina

„Nemůžeme řešit problémy stejným způsobem myšlení, jakým jsme je
vytvořili.“

K.

 

 

🍀 – – – – – – – – – – – – – –

Jsem Katka, více než 11 let se zajímám o sebepoznání a jsem parťákem na nejrůznějších životních cestách.

📩 Rezervujte si nezávaznou konzultaci